Competitions

THE II ARMENIAN SQUASH TOURNAMENT, MAY 25

On Day II of the Second Armenian National Squash Tournament, the "M1" and "M2" categories competed. In the "M2" category;

The first place was awarded to Ter-Avetisyan Vanand

The second place was awarded to Buniatyan Digran

The third place was awarded to Grigoryan Vruyr.

View photos.

The II Armenian National Squash Tournament
May 25, M2 category  
 
A Group   I phase
1.  Nikoyan David  10  9    
2.  Buniatyan Tigran  12  11    
 
3. Navasardyan Gagik  11  6  11  
4. Grigoryan Vruyr  9  11  8    
 
5. Ter-Avetisyan Vanand 11 11

 
6. Sargsyan Vahag
4 1    
 
II phase
1.  Nikoyan David
9  11  11  
3. Navasardyan Gagik
11  6  4  
 
2. Buniatyan Tigran
8 11 7
 
5. Ter-Avetisyan Vanand
11 5 11


          
4. Grigoryan Vruyr
11 11     
6. Sargsyan Vahag
6 7

 




   
III phase          
1.  Nikoyan David 4 13 9    
4. Grigoryan Vruyr 11 11 11    
           
2.  Buniatyan Tigran 11 11      
6. Sargsyan Vahag 6 5      
           
3. Navasardyan Gagik 10 5      
5. Ter-Avetisyan Vanand 12 11      
           
IV phase          
1.  Nikoyan David 8 11 8    
5. Ter-Avetisyan Vanand 11 3 11    
           
2. Buniatyan Tigran 11 11      
4. Grigoryan Vruyr 5 6      
           
3. Navasardyan Gagik 11 11      
6. Sargsyan Vahag 6 8      
           
V phase          
1.  Nikoyan David 11 11      
6.  Sargsyan Vahag 9 8      
           
2.  Buniatyan Tigran 11 11      
3.  Navasardyan Gagik 8 8      
           
4. Grigoryan Vruyr 11 7 6    
5.  Ter-Avetisyan Vanand 7 11 11    
           
The II Armenian National Squash Tournament
May 25, M3 category  
 
A Group   I phase
1. Grigoryan Armine  11  15    
2. Asatryan Lusine  7  13    
 
3. Markosyan Armen  11  11    
4. Navasardyan Haroutioun  8  4      
 
II phase




 
1.  Grigoryan Armine
4 8    
3. Markosyan Armen 11 11      

2.  Asatryan Lusine
3 5    
4. Navasardyan Haroutioun
11 11     
 
III phase




 
1.  Grigoryan Armine
11 11


4. Navasardyan Haroutioun
 2       



   
2.  Asatryan Lusine
8 11 11
 
3. Markosyan Armen
11 8 5    

         
B Group   I phase



   
1. Grigoryan Vardan 11 7 5    
2. Davtyan Avet  3 11  11     
 

     
3. Navasardyan Gagik 13 11      
4. Karapetyan Ara 11      



     
II phase


     
1. Grigoryan Vardan  11  4    
3. Navasardyan Gagik
 9 11   11    




   
2. Davtyan Avet
7 6
   
4. Karapetyan Ara 11 11       



     
III phase


     
1. Grigoryan Vardan  2 11     
4. Karapetyan Ara
11 9 11     



     
2. Davtyan Avet  3      
3. Navasardyan Gagik
 11  11      



     


Go back