Competitions

THE II ARMENIAN SQUASH TOURNAMENT. MAY 24

On Day I of the Second Armenian Squash Tournament, the "M1" and "M3" categories competed.

View photos.

The II Armenian Squash Tournament
May 24, M1 category  
 
A Group   I phase 
1.  Avetisyan Hayk  11  11  13  
2.  Davtyan Hovhannes  7  3  11  
 
3. Grigoryan Sergo  11  11  11  
4.  Panosyan Armen  4  9  5    
 
A Group   II phase




 
1.  Avetisyan Hayk
 11  12  11  
3.  Grigoryan Sergo
 5  10  7  
 
2.  Davtyan Hovhannes
 11  11  11  
4.  Panosyan Armen
 7  6  5  
 
A Group   III phase




 
1.  Avetisyan Hayk  11 11 11

4.  Panosyan Armen  9  7  2     

       
2. Davtyan Hovhannes 5 11 8 11  15
3. Grigoryan Sergo 11 8 11 17 


B Group   I phase
1. Qeshishyan Sergey 11  11  11

 


2.  Evie Morrow
1  9  9    
 
3. Grigoryan Hovhannes
11 7 13  11
4  Danielyan Arman
5 11 11  8  
 
B Group    II phase




 
1. Qeshishyan Sergey
11 9 11  12
3. Grigoryan Hovhannes
4 11 6  10
 
2. Evie Morrow
0 6 9

4  Danielyan Arman
11 11 11  

B Group  III phase




 
1. Qeshishyan Sergey
11 11 11

4  Danielyan Arman  9  8  1    

       
2. Evie Morrow
4 5 6    
3. Grigoryan Hovhannes  11 11 11    

 

The II Armenian Squash Tourmament
May 24 "M3" category  
 
A Group   I phase
1.  Grigoryan Armine  11  11    
2.  Asatryan Lusine  7  5    
 
3.  Grigoryan Vardan   11  11    
4.  Hovhannisyan Gegham  4  9      
 
A Group   II phase




 
1.  Grigoryan Armine
 3  
3.  Grigoryan Vardan
 11 11  11   
 
2.  Asatryan Lusine
 9  9    
4.  Hovhannisyan Gegham
 11  11    
 
A Group   III phase




 
1.  Grigoryan Armine 11 11


4.   Hovhannisyan Gegham  6  2        

       
2.  Asatryan Lusine 4 7
   
3. Grigoryan Vardan 11 11
   


B Group   I phase
1. Asatryan Lusine
 10  5  

 


2.Markosyan Armen
 12  11      
 
B Group    II phase




 
2. Markosyan Armen
11 11
 
3. Sargsyan Naira
5 4
 

B Group  III phase




 
1. Asatryan Lusine
11 11


3. Sargsyan Naira
 9 6
   

C Group   I phase

1. Navasardyan Gagik 
 11  11  

 


2  Andrankiyan Artavazd
 9  7      
 
C Group    II phase




 
2  Andrankiyan Artavazd
10 13 11  
3. Cagharyan Grigor
12 11 7  
 
C Group  III phase



 
1. Navasardyan Gagik
11 11


3. Cagharyan Grigor
 5  4      

       
D Group   I phase          
1.Karapetyan Ara 11 11      
2. Yeghiazaryan Alex 6 4      
           
D Group   II phase          
2. Yeghiazaryan Alex 5 11 1    
3. Avagyan Marine 11 8 11    
           
D Group   III phase          
1. Karapetyan Ara 11 8 11    
3. Avagyan Marine 2 11 6    
           
E Group   I phase          
1. Navasardyan Harutyun 7 11 11    
2. Paghdasaryan Margarita 11 8 2    
           
3. Hovhannisyan Raffi 11 11      
4. Isakhanyan Naira  2 7      
           
E Group   I phase          
1. Navasardyan Harutyun 11 11      
3. Hovhannisyan Raffi 8 0      
           
2. Paghdasaryan Margarita 11 11      
4. Isakhanyan Naira  2 7      
           
E Group   II  phase          
1. Navasardyan Harutyun 11 11      
4. Isakhanyan Naira  3 4      
           
2.Paghdasaryan Margarita 11 11      
3.  Hovhannisyan Raffi 2 7      
           
F Group   I  phase          
1. Davtyan Avet  7 11  11     
2. Nshanyan Stepan 11 6 4    
           
3. Arshakyan Varduhi 9 3      
4. Sargsyan Marat 11 11      
           
F Group   II   phase          
1. Davtyan Avet 11 11      
3. Arshakyan Varduhi 0 5      
           
2.Nshanyan Stepan 13 2 11    
4. Sargsyan Marat 11 11 1    
           
 F Group   III    phase          
1. Davtyan Avet 11 11      
4. Sargsyan Marat 0 2      
           
2. Nshanyan Stepan 11 11      
3. Arshakyan Varduhi 6 6      
           


Go back